0322 239 88 08 0532 266 40 41

Halep Keçisi yetiştiriciliği
Halep Keçisi satışları tıklayınız>>>

Kıl Keçisi Yetiştriciliği.
Keçilerin Kralı , Kıl Keçisidir.
tıklayınız>>>

Saanen Keçisi yetiştiriciliği
Saanen Keçisi satışları tıklayınız>>>

.

Saanen Keçisi Hakkındaki Aşadaki Bilgiler İsviçre!deki Saaf Saanen Keçilerine Ayit Bilgilerdir.Türkiye Yetiştirilen Melez Saanenlerle İsviçre'deki Orjinal Saanenleri Karıştırmamak Gerekir.

Saanen keçi yetiştiriçiliği,saanen keçisi,Dünya'da en yaygın yetiştiriçiliği yapılan süt keçisi ırkı,saanen keçisi yetiştiriçiliği olmuştur.Yoğun talep nedeniyle saanen keçisi fiyatları genelde yükselmiştir.Ülkemizde saanen keçisi fiyatları 2014 yılında durağan bir seyir takip etmektedir.

 

Saanen süt keçisi İsviçrenin Bern Kantonu'na bağlı Saanen Vadisi'nden Dünyaya 1900 lü yıllarda yayılmıştır.Dağlık Saanen  bölgesinde  ve sert iklim koşullarında geliştirildiğinden sağlam yapılı hayvanlardır.Saanen süt keçilerinde kıllar kısadır.Keçi yetiştiriçileri tarafından beyaz ve krem renli saanenler tercih edilmektedir.Saanen keçilerinde kulaklar dik,yüz düz veya bombelidir.Burun üstü düzdür..Vücut yapısı incedir.Boyun ince ve uzundur.Beden uzun yapılıdır.Beden ğöğüsten arkaya doğru genişler. Kralice süt keçisi olarakda adlandırılır.Dünyanın en ünlü sütcü keçilerinden biridir.Hem saf yetiştirme hem de verimsiz ırkların verimlerinin yükseltilmesinde melezlemede kulanılmaktadır,melez yetiştiriçiliği yapılmaktadır.Saanen keçisini diğer keçilerle melezlemek yanlış bir yöntemdir.Diğer keçi gen kaynaklarını saanen melezi yapmak son derece tehlikeli bir gidişattır.Dünya'da ve ülkemizde bir çok bölgesl keçi ırkını yok oluşun eşiğine getirmiştir.


 


Saanen keçisi sakin yaratılışlı keçilerdir.Saanen süt keçilerinin en büyük özelliği sağım yeteneği ve sütcü karekterleridir ayrıca doğurgan hayvanlardır.Canlı ve sürü uyumları çok iyidir.Saanen keçileri zeki karekterli,sağlam yapılı ve dirençli hayvanlardır.Sarp yerlere tırmanma ve hafif yükleri taşıma yetenekleri nedeniyle yer yer dağçılar tarafından malzeme taşımada kulanılmaktadır.

Saanen Keçiler kolay idare edilebilir,çok uyumlu keçilerdir.İnsanlara çok düşkündür.Sahibinden komut çağrıları almayı sever.Ot yemekle beraber çalı yaprak yemeyi sever.
Saanen keçi yetiştiriçiliğinde gölgelik oluşturmak gerekmektedir.Saanen keçiler güneş ışınları karşı duyarlıdır.Serin iklimlerde saanen süt keçileri daha yüksek verim vermektedir.Saanen keçi yetiştiriçiliğinde kahverengi deri tercih edilmektedir,deri üzende küçük lekeler olabilir.Omurga ve uyluk üzerinde çoğu zaman bir saçak mevcuttur.Memeler çok iyi gelişmiştir.Tekelerde kuvvetli sakal vardır.Saanen süt keçilerinin erkek ve dişileri genelde boynussuzdur.Göğüs uzun,yuvarlak,sırt çizgisi düzdür.Sağrı iyi gelişmiştir.Ön va arka ayaklar düzgün duruşlu,uzun yürüşler için uygundur.Kaburgalar yuvarlak yapılıdır.

Saanen keçiler kısa kıllara sahiptir.Soğuk ve sert iklimlerin hakim olduğu ülkelerde nispeten kılları biraz uzun olabilir.

 


Saanen keçiden,ingiliz  beyaz keçisi ve Yenizalanda da sable keçisi(samur keçisi) geliştirilmiştir.Saanen keçilerinin anavatanı İsviçrede 280 günlük süt verim ortaması 3-6 lt.dir.Saanen keçilerde dünya rekoru 1. laktasyon(1.doğum) 3200 litredir 365 gün,2.laktasyon 3396 litredir.İkinci laktasyonda bu verime ulaşan keçinin ortalama günlük süt verimi 12,5 litredir.(280 günlük ortalama verim).Saanen süt keçilerindeki şampiyonluk Avusralya'lı bir saanen keçi yetiştiriçisine ayittir.

Saanen ırkının yemden yararlanma yeteneği gayet iyidir.  Keçiler yumuşak huylu, narin görünüşlü, çevik hayvanlardır.  Sosyal bir ırktır.  Mutlaka grup içinde olmak isterler, yalnız kalmaktan hoşlanmazlar.

Saanen keçiler serbest aşımla ve suni tohumlamayla döllenebilirler.  Eğer sürüye teke katılacaksa 15 keçiye 1 teke hesap edilmelidir.   Saanen bir etçi keçi ırkı olmamakla birlikte eti lezzetlidir.Saanen Keçilerde,8 lt sütten 1 kg peynir elde edilir.

  Keçilerde bit pire,kene ve sivrisinek ve kara sinekleri yok eden geniş ve uzun etkili haşere ilaçları Torunoglu Hayvan Sağlığı'nda satılmaktadır.Tel:0322 2398808   0555 9975075  0532 2664041

 

 

İsviçre'deki saf saanenlerle,halep keçilerimiz aynı verimi vermektedir. Hatta halep keçilerimiz saanenlerden daha çok süt vermektedir.Son yıllarda halepi keçisinin öne çıkmasıyla saanen keçisi fiyatlarında düşüşler başlamıştır.

Damızlık Halep Keçisi ticaretini yabancı ülkelere kaptırmış bulunmaktayız. 

Yukardaki resimde sağım sırasını bekleyen halep keçileri görülmektedir.

Saf Saanen Keçisi,Halep(shami- damascus keçisi) Keçisi ve diğer keçi ırklarının verim değerleri,aşağıdaki tabloda verilmiştir.

                 
  Goat Breeds Comparison    
             
Goat Breed Kacang Jamnapari Anglo Nubian Saanen Boer Shami
Originated from Malaysia/Indonesia India Egypt/India Switzerland Africa  Syria /  Cyprus
Weight at birth            
Male 1.6 Kg 3.0-4.0 kg 3.5 kg 3.0 kg 3.0-4.0 kg 4.0 kg
Female 1.8 Kg 3.0-4.0 kg 3.9 kg 3.3 kg 3.0-4.0 kg 4.0 kg
Weight at 4-5 months old            
Male 11 kg 21 kg NA NA 35 kg 35 kg
Female 07 kg 16 kg NA NA 30 kg 30 kg
Weight on maturity            
Male 25-30 kg 68-91 kg 70-85 kg 68-91 kg 90-130 kg 90-130 kg
Female 20-25 kg 36-63 kg 55-70 kg 30-63 kg 80-100 kg 60-90 kg
Height 50-60 cm 100 cm 80 cm 80-90 cm 80 cm 100 cm
Milk Production 0.2-0.3 kg/day 1.5 kg/day 2.0 kg/day 3.0-5.0 kg/day 1.5-2.5 kg/day 3.0-5.0 kg/day


SAANEN KEÇİSİ  VERİM ÖZELLİKLERİ    


Canlı Ağırlık                                                    50-55 Kg
Laktasyon  Süt Verimi                                      800-1000 Kg
Laktasyon Süresi                                             250-300 gün
Sütte Yağ Oranı                                               % 2.5-3.0
Bir Doğumdaki Oğlak Sayısı                                1.8-1.9

Keçilerde gebelik süresi 5 aydır.Saanen Keçi,diğer bazı ırklarda Halep Keçisi ve Kilis Keçisinde 8 ayda bir doğum yaptırılabilinir fakat böyle bir durumda keçilerden yeteri kadar süt üretimi yapılamaz,keçi çabuk yıpranır.O nedenle yılda bir doğum üzerine üretim planlaması yapmak en doğru seçenektir.Saanen keçi fiyatları yurt dışında çok ucuz değildir.Yabancı sitelerde saanen keçisi satılık ilanlarını görebilirsiniz.Yurt dışından gelen ithal saanen keçisindeki uyum sorunları hatırdan çıkarılmamalıdır.

Saanen Keçilerin süt yağ oranı düşüktür(%2.5-3.0).Saanen süt keçisinin en önemli kusuru budur.Saanen Keçi sütü,Türk Toplumunun damak tadına çok uygun değildir.Yağ oranı yüksek Keçi sütüne alışkın olan Türk Tüketiçileri tarafından,Saanen Keçi sütü pek rağbet görmemektedir.Türkiye'de en kaliteli süt,Kıl Keçilerinin sütüdür.Süt yağ oranı % 5 - 5.5 tur.Kıl Keçisi sütü,dondurmacıların,mandıraçıların,pastaneçilerin,organikçilerin ve bilhasa çocuk maması imalatçılarının gözdesidir.Hasta olan yörükler Kıl Keçisi sütünü ilaç olarak içmektedirler.Hali hazırda Dünyanın bir çok Ülkesinde Keçi ürünleri satan eçzaneler(healt shop)vardır.Keçilere ayit süt,et ,peynir,yoğurt vb ürünler şifa niyetine tüketilmektedir.

Saanen Keçilerinin süt yağ kalitesini yükseltmek için Saanen Keçi sütünü,Kıl Keçisi sütüyle karıştırıp tüketime ve satışa öyle sunulmalıdır.O nedenle her Saanen Keçi yetiştiriçisi,Saanen Keçi sütünün,süt kalitesini yükselte bilmesi için,çiftliğinde bir de saf Kıl Keçisi sürüsü beslemesi gerekmektedir.

Saanen Keçilerin geneli beyaz renkli olmakla birlikte son yıllarda dünyada değişik renk tonlu ve benekli saanenler saanen keçi sürülerinde görülmeye başlandı.Renli saanenler iyi süt verimleri nedeniyle tercih edilir hale gelmiştir.

 

Bu farklı renk tonlu saanen keçiler melez ırk değildir.Safkan Saanen'ler,erkek yada dişideki renkli genlerin baskın olmasıyla dünyaya gelen cinstir.Şimdilerde bu farklı renklerdeki cinse Sables adı verilmektedir.Renkli saanenler(sables saanen keçisi) süt keçisi fiyatları yoğun rağbet nedeniyle dış pazarda yükselişe geçmiştir.

Bir çok Saanen ticareti yapanlar bu cins için parti kıyafeti giymiş Saanen'ler diye hitap ederler.

Saanen Keçiler açık renkli derileri nedeniyle kansere yakalanırlar.Sables Saanenlerde (Renkli Saanenlerde) koyu renk tonları nedeniyle kanser tehlikesi yoktur.Tropikal ve sıcak iklimlerin hakim olduğu ülkelerde yetiştiriçiler bu gerceği bildikleri için sables senenler tercih edilmektedir.Keçi yetiştiriçileri Beyaz Saanenlere fazla ilgi göstermemektedir.

Türkiye'de saanenler aşırı sıçak ve aşırı soğuk bölgelerde ciddi uyum sorunları yaşamaktadırlar.Telefat ve verim kayıpları ortaya çıkmaktadır.Ülkemizdeki saanen keçiler melez olduğundan İsviçre'deki saanenler gibi soğuğa dayanıklı değildirler.Sıçak bölgelerde saanen keçiler hayatta kalma mücadelesi vermektedirler.Saanen Keçi yetiştiriçiliği için Türkiye iklim koşullarında en uygun bölge Marmara Bölgesi'dir.O nedenle en yoğun saanen keçisi yetiştiriçiliğinin yapıldığı bölge Marmara'dır.Saanen Keçisi yetiştiriçiline girmek isteyen yatırımcıların Marmara Bölgesinde işe başlamarı daha doğru olaçaktır.

 Sables Saanenler değişik renklerde olabilirler.Sableslerin sağım yeteneği Saanen Keçisiyle aynıdır.Fakat bazı saanen keçi yetiştiriçileri Sables Saanenlerin, Saanenlerden daha üstün olduklarını idda etmektedirler.Yenizelandada Saanen Süt Keçilerinin %0,5 ni sables keçiler oluşturmaktadır.Yenizelanda'da sableslerin renginin %50 den fazlası beyaz olma zorunluluğu vardır.

 

 

  Türk Saanen Keçisi

Kıl Keçisi,Maltız Keçisi melezidir.Bu melez (kırma) keçilere Türk Saanen'i denmektedir.

Türk Saanen keçisi başta Çanakkale Merkez ilçeleri olmak üzere Marmara bölgesinde yetiştiriciliği son zamanlarda yaygınlaşan, yüksek verimli, bölgeye adaptasyonu iyi olan bir ırktır. Bu ırk, saf Saanen keçileri ve bölgede bulunan Maltız (malta keçisi:ada keçisi) ve kıl keçilerinin melezlenmesi ile oluşturulmuştur. Bölgede birinci melez generasyondan (F1 generasyonu) saf Saanen genotipe dek farklı Saanen kan oranlarında melezlerin olduğu tahmin edilmektedir.


Çanakkale’de bu keçi tipinin oluşturulmasına 1980 öncesinde Çanakkale Tarım İl Müdürlüğü’ne bağlı Üvecik biriminde başlanmıştır. Bu amaçla Ege Üniversitesi’nden Damızlık nitelikte Saanen tekeleri getirtilmiş ve bölgeden temin edilen kıl ve maltız keçilerinin kullanılması ile çevirme melezlemelerine başlanmıştır. 1982 de ise dışardan ithal edilen Saanen ırkı keçiler Üvecik Çiftçi ve Teknik Eleman Eğitim Merkezi’ne getirilmiştir Bu tarihten sonra gerek burada daha önce oluşturulan melez sürüye gerekse saf sürüye saf sürüden elde edilen tekeler verilmiştir. Söz konusu Birim 1995 yılında Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’ne devredilmiştir. Üniversiteye bağlı birimde 2001 yılından bu yana söz konusu genotipte yoğun bilimsel çalışmalar yapılmaktadır. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü personeli bilimsel çalışmaların yanı sıra hem söz konusu keçinin tanıtımı hem de keçicilik alanında çiftçiye bilgi transferi hizmeti de vermektedir. Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü tarafından düzenlenen I. Ulusal Süt Keçiciliği Kongresi’nde alınan kararla Ezine Saanen’i olarak tanınan bu genotipin “Türk Saaneni” olarak adlandırılmasına karar verilmiştir. Çanakkale ili Ezine ilçesi Üvecik köyünde Yahya Çavuş Araştırma ve Uygulama Biriminde bulunan Türk Saaneni genotipinden farklı yaş ve cinsiyetlerde toplam 120 başlık sürü 12 Kasım 2005 tarihinde Çanakkale’nin merkeze 3 km uzaklıkta bulunan Sarıcaeli Köyü yakınlarındaki Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’ne ait Teknolojik ve Tarımsal Araştırmalar Merkezi’ne (TETAM) nakil edilmiştir.

Yapay mera  da otlayan Türk Saanenleri

 

 Türk Saaneni’nin genel özellikleri:

Türk saanenleri( maltız,kıl keçisi) yerli keçilerle melezlemeyle oluşturulmuştur.

      Kıl keçisinin yetiştirildiği koşullarda bu ırkın yetiştiriciliği kıl keçisine nazaran daha yüksek performans sağlanarak yapılabilmektedir. Zira bu ırk saf bir kültür ırkı olmayıp, bölge koşullarına adapte keçilerle bir kombinasyonun sonucu elde edilmiştir. Bu ırkın Ekstansif yetiştiricilik sistemlerinde de yetiştiriciliğinin yapılabiliyor olması, ırkın ne derecede başarı ile kullanıldığının önemli bir göstergesidir.   
·        Türk Saanen’i keçisi süt beyazı renkten krem beyaza dek değişen tonlarda beyaz rengin hâkim olduğu bir genotiptir. Melezlerde nadir de olsa gri-beyaz tonda alaca formlar da gözlenebilmektedir. Ayrıca melezlerin bir kısmında but çevresinde ve meme etrafında uzun kılların kapladığı bir alanı görmek mümkündür. Irkın temel karakteristiklerinden birisi kulak yapısıdır. Kulaklar kısa, dik ve oldukça hareketlidirler.  Kıl ve maltız keçilerinin aksine bu ırkta kıl uzunluğu oldukça kısa ve parlaktır. Deri esnek ve yumuşak olup sütçü bir yapıyı temsil eden niteliktedir. Vücut narin, dişilik özelliklerini gösterir tipte, boyun ince ve uzun, baş narin ve göğüs kafesi geniş ve sağlam yapıdadır. Sağrı eğimi çok düşük olmayıp hafif eğimdedir. Erkek ve dişiler boynuzlu veya boynuzsuz olabilecekleri gibi küpeli veya küpesiz de olabilirler. Uysal olan bu ırktan keçilerin yönetimi kolay olup sürü halinde veya bireysel yetiştirmeye uygun hayvanlardır.


 yem bitkisinde otlayan saanen keçileri

Zira bu ırkın cidago yüksekliği (72 cm) biraz daha yüksek ve meme yapısı, maltız keçilerinin sarkık olan yapısının aksine karına doğru genişleyen, güçlü bağlantıları olan ve meme başları kısmen daha kısa yapıda olan bir formdadır. Bu özellikler ırka çalı vb yerlerde memenin daha az zarar görmesine (yaralanma, çalı çırpıya takılma v.b.) ve makineli sağıma uygunluk açısından üstünlük sağladığından işgücü ve zaman kazandırmanın yanı sıra daha uzun bir süre damızlıkta kalma şansı tanıması bakımından önemli avantajlar sağlamaktadır.

       Türk Saanen’inin döl verimi yüksek olup ilkine tekeye verilme yaşları oldukça erkendir. Üvecik Araştırma ve Uygulama Biriminde yetiştirilen ergin keçilerde ortalama oğlak oranı 1.6 olup bu oran ilkine doğum yapanlarda 1 düzeyindedir. Yine bu merkezde başlatılan bir uygulama ile dişi çebiçler yaklaşık 6–8 aylık yaşa ulaştıklarında tekeye verilmektedirler. Bu uygulama ile yetiştiricilik açısından ekonomik ve yetiştirme hedefli önemli kazanımlar beklenmektedir.


Türk Saaneni keçilerinin süt verimleri ortalama 500 kg/laktasyon düzeyinde olup bu değerlere yetiştirici koşullarında rahatlıkla ulaşılabilmektedir.

    Türk Saaneni keçilerde tespit edilen bazı biyolojik özellikler aşağıdaki çizelgede özetlenmiştir.

 
Çizelge 1. Türk Saanen’i keçilere ait bazı özellikler
Özellik     Değer
  
  
Ortalama Oğlak Doğum Ağırlığı            3580 gr                               

  
Doğumda Göğüs Çevresi                     37 cm                            
 
        
Sütten Kesim Yaşı                               45 gün                         
 
 
Sütten Kesim Ağırlığı                            14 kg

  
Ergin Keçi Ağırlığı                                  60 kg
 
 
Ergin Teke Ağırlığı                                 75 kg
                           
 

 Ergin Keçi Cidago Yüksekliği                   72 cm

 

 

 Ergin Teke Cidago Yüksekliği                     84 cm
 
 
İlkine Tekeye Verilme Yaşı                          7–8 ay                 
 
 
Keçi Başına Düşen Oğlak Sayısı (Oğlak Oranı) 1.6
 
 
Laktasyon Süresi                                         280 gün

                                     
Laktasyon Süt Verimi                                  500-650 kg

                                                                                                 
 0–2 Aylık Dönemdeki Ölüm Oranı                  %5–6
 
               
 Sütün Yağ İçeriği                                          % 2.5- 3.0

                                                                               
 
 
Sütün Kuru Madde Düzeyi                                %9,65      
 
 
Sütün Özgül Ağırlığı                                          1,028   

 

Yapay çayır mera  da saanen melezleri otlamaktadır.

Türkiye'de saanen keçilerinde yetiştiriler için en büyük sıkıntı,çok yüksek oğlak ölümleri ve telefatlardır.Aşırı soğuk ve aşırı sıcak bölgelerimizde telefat oranları saanen keçilerinin,çok yükselmektedir.

 

 


 İyi bakım ve besleme koşullarında Saanen Keçisi İsviçrede ortalama 3-5 lt süt vermektedir.Saanen Keçisi bir sağım döneminde 280-300 gün sağılabilmekte ve toplam 700-900 kg süt verebilmektedir.
Saanen Keçileri İsviçre kökenli süt ve döl verimi yüksek hayvanlardır. Saanen Keçisinin vücudu beyaz veya parlak krem rengi kısa kıllarla kaplıdır. Deri rengi pembemsidir.  Omuz, sağrı ve sırt çizgisi üstündeki kıllar daha uzundur. Tekelerin sakal ve yelesinde uzun kıllar oluşmuştur. Tekelerin canlı ağırlığı 75 kğ'a kadar çıkabilmektedir.
Dişilerin vücudu süt tipine uygun zayıf ve ince   bir yapıya sahiptir ve canlı ağırlıkları 50 kg civarındadır.
Bacakları düzgün ve sağlam yapılı yol yürümeye elverişlidir. Meme yapısı çok iyi gelişmiş ve vücuda bağlantısı geniş koltuk meme tipindedir. Döl verimleri yüksektir. Çoğunlukla ikiz oğlak verir.
Saf olarak da yetiştirilen Saanen keçileri ülkemizde de yerli ırk keçilerle melezlenmiştir.Bu günün şartlarında şuan için Ülkemizde ki saanen keçileri melezdir.Saf saanenlere ulaşabilmek için uzun yıllar aralıksız suni tohumlama yaptırılmalıdır. 

Türkiyede'ki mevcut saanenlerin verimlerini yükseltmek için ya kesintisiz uzun yıllara dayanan suni tohumlama yaptırılmalıdır.


Teke Katımı
Teke katım zamanı bölgelere göre değişir. Aşım mevsimi öncesi keçilerin ve tekelerin özel bir yemlemeye alınması faydalıdır. Böylece kısırlık riski azalırken, ikiz ve üçüz doğumların artması mümkün olabilir.
Keçilerde teke katma işlemi  "serbest katım" ve "elden katım" olarak iki şekilde yapılabilir
.

Serbest Katım

Serbest katım yönteminde 30-35 keçiye ergin bir teke hesabı ile katım yapılır. Eğer teke genç ise, 15 keçiye bir teke hesap edilir.

Elden Katım

Elden katım yönteminde, kayıt tutma imkanı olduğundan hangi dişinin hangi tekeye verileceği bilinir.
Böylece sürünün verimce iyileştirilmesinin devamı  sağlanabilir.
Keçilerin gebelik süresi 145-155 gündür. Gebeliğin son 4-6'ıncı haftasında yavrunun gelişimi hızlı olduğu için anneye iyi bakım ve besleme uygulanmalıdır.
Doğum yaklaştığında keçilerin ayrı bir bölmeye alınması tavsiye edilir. Bölme tabanına bol altlık serilir. Doğumdan sonraki  3-5 gün yavruya ağız sütü mutlaka verilmelidir. Oğlaklar ilk iki ay annelerini emer, fazla süt ise sağılır.
Sağımda meme bakımına ve temizliğine gereken özen gösterilmelidir. Sağım sırasında temizlik kurallarına uyarak keçi sütünde istenmeyen kokuları azaltmak yetiştiricinin elindedir.
Ülkemizde keçi sütleri inek ve koyun sütleri ile karıştırılarak işlenmektedir. Keçi sütü kuru madde ve yağ içeriği bakımından inek sütünden geri kalmaz.


 Keçilerin barınakları ise gereksinimlerini karşılayacak düzeyde ve mümkün olduğunca düşük maliyetli olmalıdır. Kapalı keçi ağılı yapımında gerekli standartlara uyulmalıdır. Ilıman,tropikal iklim kuşaklarında bölgelerde sundurma tipi ağıllar tercih edilebilir.

 

Önemli-İnternet ortamında kanada saaneni diye isimlendirmelerle farklı bir saanen keçi ırkı varmış gibi yanlış tanımlama kullanılmaktadır.Böyle bir ayrım bilimsel temelden uzaktır.Hiç bir bilim insanı böyle bir kavramı kullanmamaktadır.Bu kavram tiçari çıkar sağlamak için ortaya atılmış temelsiz bir iddadır.Sadece saanen keçisinden geliştirilmiş iki farlı ırk vardır.Saanen keçiden,ingiliz  beyaz keçisi ve Yenizalanda da sable keçisi(samur keçisi) geliştirilmiştir.Ayrıca sables denen renkli saanenler vardır.Saanenler Dünyada İsviçre Saanen Keçisi,Türkiye'de ise Türk Saanen'i olarak isimlendirilmektedir.

 

Keçi Orman Düşmanı Değil

 

ÇANAKKALE- Mehmet Bayer- Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi`nde (ÇOMÜ) yapılan bir araştırmada, keçilerin en çok otu sevdiği belirlendi.

ÇOMÜ Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü Araştırma Görevlisi Dr. Cemil Tölü, TÜBİTAK tarafından desteklenen projesinde, keçilerin beslenmek için nereleri tercih ettiğini araştırdı.

Dr. Tölü, AA muhabirine yaptığı açıklamada, proje kapsamında, Gökçeada, Malta(Maltız) ve Türk Saanen keçilerini buğday merası ile fundalıktan oluşan bir merada otlatıp, gözlemlediğini söyledi.

Keçinin ``orman düşmanı`` ilan edilmesiyle, 1970`li yılların başından bu yana keçiciliğe karşı sistemli bir bitirme kampanyası sürdürüldüğünü savunan Tölü, ``Halbuki yine öteden bu yana keçiyi ve keçiciliği iyi tanıyan çevreler, keçinin orman zararlısı olmadığını, insan faaliyetlerinin ormana zarar verdiğini dillendirmişlerdir`` dedi.

Dr. Cemil Tölü, otlama davranışı gözlemleri sonucunda tüm keçilerin tercihlerinin öncelikle buğday merası olduğunun anlaşıldığını ifade ederek, ``Buğday meraları yararlanılamayacak derecede kuruduğunda ise bu hayvanlar beslenmek amacıyla, birçok çiftlik hayvanı türü tarafından etkin olarak kullanılamayan fundalıklara yöneliyor ve buralardan son derece iyi bir biçimde yararlanıyor`` diye konuştu.

PROJEYLE YARGILARIN GEÇERSİZ OLDUĞU KANITLANDI

Projeye konu olan keçi ırklarının farklı otlama davranışları sergilediklerini ve ``ormana zarar vermeyen keçi`` olarak lanse edilen Saanen keçisinin diğer keçi ırklarına göre daha fazla fundalıklara yöneldiğini belirlendiğini anlatan Tölü, ``Bu durum gayet normaldir. Saanen keçisinin cüssesi daha büyük ve süt verimi de yüksektir. Dolayısıyla daha fazla besin maddesine ihtiyacı vardır. Eğer siz bu hayvanın gereksinimlerini karşılamazsanız, bu hayvan yiyebileceği her şeye ulaşmaya çalışır`` diye konuştu.

 Tölü, projenin toplumda söylenen ``keçi her otu bırakır, çalıya ya da ağaca koşar`` yargısını geçersiz olduğunu kanıtladığını bildirdi.

Basından alıntıdır.
 

"TÜRKİYE’DE SÜT KEÇİSİ YETİŞTİRMEK "                                     

Doç. Dr. Nazan DARCAN

   
  19.11.2007 tarihinde yazdı. (Son Düzenleme: 19.11.2007) 

         
 
"TÜRKİYE’DE SÜT KEÇİSİ YETİŞTİRMEK "  
 
     
  Hayvancılık sektörünün son on yıl içindeki trendine baktığımızda keçicilik sektörünün altın çağını yaşadığını söylemek yanlış olmaz sanıyorum. Her ne kadar elimizde baltalarla dağ köylerindeki kıl keçilerinin peşinden koşsak ta (!), buralarda yaşayan ve yerli halkla azda olsa iletişimi olan herkes, çözümün yine hayvancılığın makus kaderli bu dalında olduğunu bilir. Hani derler ya “benim en iyi bildiğim türkü”, evet benim en iyi bildiğim türküdür keçicilik. Bu günlerde keçiden elde edilen ürünlere telep çok fazla ve kazancı oldukça yüksek. Çünkü keçi sütü gerçekten anne sütüne çok yakın değerde ve kendine has özelliklerinden dolayı özellikle peynir, dondurma, tuzlu yoğurt gibi bazı özel ürünlerin hammaddesi. Hatta yurt dışında bazı “SAĞLIK MARKETLERİNDE (HEALTH SHOP)” hasta ve bebeklerin beslenmesi için kullanılıyor, dahası keçi peyniri lüks tüketim maddeleri arasında ve özel yöntemlerle üretilen peynirler inek yada koyun peynirinin 2 ile 10 katı daha yüksek fiyata satılabiliyor. İşin ticari boyutu böyle ama gerçekleşme olasılığına baktığımız zaman, öncelikle sizin keçiye verdiğinizin karşılığını alabilmeniz, ancak bunu yapabilecek yetenekte olan keçilerle çalışmanızla mümkün olabilmektedir. Bir moda var bugünlerde, hani keçicilikte moda olurmu dediğinizi duyar gibiyim. Oluyor ne yazıkki, günde en az 10 kişi arıyor; “ ben Saanen yetiştirmek istiyorum, damızlık nerden bulabilirim” diye.... Saanen bir keçi ırkı ve anavatanı İsviçre. Son yıllarda Türkiye’nin batısında bazı işletmelerde başarılı olarak yetiştirilmektedir. İşte ben konunun bu kısmından giriş yapmak istiyorum, yani DAMIZLIK meselesinden...
Geçtiğimiz yıl bir proje için damızlık materyal arayışına girmiştim. Önce internetten başladım, daha sonra direkt bağlantıya geçtim. Sonuç ne mi??? ŞOKK...
Saanen keçisi diye yüksek fiyatla pazarlanan keçilerin birçoğu maalesef Saanen değiller, saf olanı o kadar az ki. Kime sorasanız saf, hiç katışıksız keçiler ama işin temeline indiğiniz zaman, o fahiş fiyata satılan damızlıkların hepsinin maalesef saf olmadığı ve kendilerinden beklenen verimi vermediklerini dehşetle görüyorsunuz. Hani eşeği boyayıpta satmak tabiri vardır ya tam olarak bu durumu yansıtıyor. Başka bir gerçek, aslında saf olmadıkları da iyi, çünkü saf keçilerin her iklim koşulunda aynı şekilde verimli olmaları mümkün değil. Bırakın verim vermesini kendi yaşayamıyor, hadi onu becerdi diyelim yavrularının hiçbirisi 3. ayını göremiyor. Sonuç ne oluyor? Koca bir fiyasko ve hayal kırıklığı.... Şunu birkez daha vurgulamakta yarar var : SAANEN adaptasyonu iyi, süt ve döl verimi yüksek bir keçi ırkıdır. Ama bir okadar da seçicidir, özellikle sıcak ve nemli koşullarda yetiştirmek için öncelikle gereksinim duyduğu ortamın sağlanması gerekmektedir. Aksi takdirde, bırakın verim vermesini yaşatmanız bile mucize olabiliyor. İşte bu noktada işin ekonomisi devreye giriyor ve evdeki hesap çarşıya uymuyor. Benim itirazım; Saanen keçisi yetiştirmek istiyorum diyenlere, gelin bu soruyu süt keçisi yetiştirmek istiyoruma dönüştürelimmi? Saanen de olabilir yada diğer keçi ırkları da düşünülebilir. Çünkü bilimsel çalışmalara dayanarak bazı lokal keçilerin verimliliğinin özellikle ekstrem iklimlerde Saanenlerden daha yüksek olduğunu söylebiliyoruz. Bu nedenle öncelikle şunu akılda iyi tutmak gerekir: SÜT KEÇİCİLİĞİNDE MODA OLMAZ.. Ege bölgesinde sorunsuz olarak yetiştirilen ve verimli olan keçiler Çukurova’da yada Karadeniz’de de başarılı olarak, ekonomik olarak yetiştirilemez. Bölgesel projeksiyon gerekiyor. Yani eğer hedefimiz karlı bir hayvancılık ise bizim yaşadığımız bölgeye uyabilecek keçilerle çalışmamız gerekmektedir. Sadece keçi değil tüm tarımsal faaliyetlerde geçerli bir durumdur bu. Önümüzdeki yıllarda dünyamızın daha da ısınacağı dikkate alınırsa, özellikle sıcak ve nemli iklim koşullara uyum konusu, daha da ciddi boyutlarda karşımıza çıkacaktır. Bu nedenle benim kişisel görüşüm, verim düzeyi hiçte azımsanmayacak lokal bazı keçi tiplerine de şans vermek ama fidanlarla, ormandaki ağaçlarla besleyerek değil. Özetlersek, başarıya giden yol; DOĞRU IRK ve DOĞRU YETİŞTİRME METODU seçiminden geçiyor. Belki bu gerçekleşirse bundan yirmi sene sonra da “BEN SÜT KEÇİSİ YETİŞTİRMEK İSTİYORUM” diyen yetiştiriciler tarafından telefonlarımız çaldırılmaya devam edebilecektir...
  
     
  » » Bu yazı 5932 kez okundu..   
     
  Yazarın Tüm Yazıları  
 
  » TÜRKİYE’DE SÜT KEÇİSİ YETİŞTİRMEK [19.11.2007]  
  » HAYVANLARA AŞI YAPMAK YA DA YAPMAMAK..... [20.10.2007]  
  YORUMLAR   
 
  SAANEN KEÇİSİ
MEHMET ÖZÇELİK yazdı.. [Tarih: 04.03.2010-12:55:21] 
[E-Posta:efesigortaaracilik@hotmail.com] 
MERHABALAR BİZ SAANEN KEÇİSİ İLE İLGİLENİYORUZ NASIL TEMİN EDEBİLİRİZ BİZE YARDIMCI OLABİLİRMİSİNİZ TEŞEKKÜRLER
Süt Keçisi Hakkında
Bülent SAKALLIOĞLU yazdı.. [Tarih: 25.02.2010-20:59:31] 
[E-Posta:bulents66@hotmail.com] 
Hocam makalenizi okudum,ben de bu sayfada size yazan diğer birçok kişi gibi SÜT KEÇİSİ yetiştirmek istiyorum, şu an için hazırlık çalışmalarını yapmaktayım. Makalenizi okuduktan sonra son derece haklı olduğunuz kanaatine vardım ve ben de yetiştiriciliğin randıman açısından bölgesel farklılıklar arzettiği düşüncesindeyim. Ben Bursa bölgesinde yaşıyorum ve dolayısı ile tetiştiriciliği burada yapacağım, bölgeme süt randımanı açısında hangi ırkın uygun olduğunu öğrenmek istiyorum. Saygılar.
keçicilik
hüseyin KIRAN yazdı.. [Tarih: 02.01.2010-15:16:28] 
[E-Posta:altincocuk43@hotmail.com] 
bizde yeni başladık bu keçi işine saanen ırkı aldığımız yerde 5 6 kilo

 EKOL 27.08.2010
Fikri Türkel
Saanen Keçisi çılgınlığına dikkat!  

        
 Fikri Türkel --- köşe yazıları  
 
 
Evet, çılgınlık diyorum...

Birkaç yıl önceydi; bir okurum aradı. Beni hatırladınız mı, diye sordu. Daha önce aramış ve hayvancılık yatırımına gireceğini söylemişti. Şimdi de İstanbul’a gelip bana yemek ısmarlamak, istiyordu.

“Niye?” dedim. “Ben sana bu işe girme, demiştim. Yoksa girdin mi?” “Maalesef girdim. Siz bir yılda 20 bin dolar zarar edersiniz, demiştiniz. Altı aylık zararım on bin dolar. Sizin söyledikleriniz aklıma geldi, teşekkür etmek için size yemek ısmarlamak istiyorum” dedi.

Gerek yok, dedim. Yol parası ve yemek parasını heba etme şimdi, deyip birkaç nasihat etmiştim.

Bu genç arkadaşımız 20 baş hayvanla, süt besiciliği yapacaktı. Hatası, ölçek ekonomisi ve verimlilik hesapları yapmadan işe girmiş olmasıydı.

Kenan Evren’in Pekin ördekleri ne oldu

Benim öğrenciliğimde Pekin Ördeği modası vardı. Kenan Evren’e Çinliler Pekin Ördeği hediye etmiş, ardından pek çok ördek çiftliği kurulmuştu. Evren’e hediye edilen ördeklerle diğerlerine ne olduğunu ayrıca araştırmak gerekiyor.

On beş sene önce Çinçilya modası başlamıştı. Kafeslerde bu şirin hayvanları besleyip, kadınların imrendiği kürkler dikilecekti. Herkes büyük paralar kazanacaktı. Eniştem de bu modaya kapılanlardan olmuştu.

Münhasıran onun yaşadıklarına girmek istemiyorum. Etrafınızda örnekleri çoktur ve ne yazık ki hepsi sonuçsuz birer hobi olarak kaybolup gitti.

On sene önce devekuşu çiftlikleri türedi. Bununla ilgili somut örnekler verebilirim. Onlar da kaybolup gitti sanırım.

Şimdi moda Saanen Keçisi gibi görünüyor. Son üç yıldır hangi şehre gitsem, mutlaka bir iki Saanen Keçisi işine girmiş veya girmek için gayret sarf eden kişilerle karşılaşıyorum. Erzurum, Adana, Bolu, Çanakkale, Eskişehir fark etmez, her yerde bir çiftlik niyeti ve girişimi görüyorum.

Ben keçi uzmanı değilim. Besi veya süt hayvancılığından da anlamam. Ama bildiğim bir şey var: Talep ve arz dengesi içinde üretim yapılmalı ve pazarlama süreçlerine dikkat edilmeli. Yani bir malın talep edilmesi yetmez hem fizıbıl olmalı hem de kâr edilebilecek bir yapıya sahip olmalıdır.

Endüstriyel bir ürün söz konusuysa, pazarı hakkında somut bilgilere hatta örneklere sahip olunmalıdır. Teorik olarak cazip olan pek çok şey uygulamada aynı sonucu vermez.

En son Bitlis’ten Muş’a gelirken görmüştüm. Bir Saanen Keçi çiftliğinin önünde AB’nin desteklediğine dair bir tabela vardı.

İddia o ki, bu beyaz ve şirin keçilerin etinden, tüyünden ve en önemlisi sütünden faydalanılıyor. Sütü anne sütüne yakın, tüyü kıymetli ve yetiştirilmesi kolay. Hiçbir hayvan için bu kadar çok şey yazılmadı İnternete girin bakın! Şimdiye kadar hiçbir havyan için bu kadar çok şey yazılıp çizilmedi. Bununla ilgili yüzlerce site bulabilirsiniz. Binlerce yazı ya övüyordur ya da dikkat çekiyordur. Hesaplara göre piyasada ihtiyacı duyulan bir şey ama başarılı olmuş bir iki örnekten başka gösterilen yok.

Dahası süt ürünlerinde bilinen ve iddialı markalar konuyu da sahiplenmiş değiller. Aman ha maceraya girmeyin. Akademisyenlerin dışında medyada konuyu en çok Rüştü Bozkurt yazdı. Mutlaka yazılarını okuyun. Benzer uyarıları ben de yapmak istiyorum:

• Geleneksel üretim tarzını unutun. Merkezî bir çiftlik etrafında sözleşmeli bir tarzı benimsemenizi tavsiye ederim. Büyükbaş süt besiciliği gibi, büyük markalarla sözleşme yapmayı tercih edin.

• Bu bir hobi veya yan iş değildir. Bu bir üretim olduğu gibi, bir hizmet sektörüdür de. İşin başında durmayacaksanız, dertlenmeyecekseniz sonuçları da istediğiniz gibi olmayacaktır.

• Türkiye’de Saanen’in üretim süreçleri bir model olarak yerleşmediği gibi, iklim şartlarına alışmış bir ırk da tam oluşmuş sayılmaz. Seçilen ırkın uyumu sorun oluşturur.

• Bu bir sanayi ürünüdür. Haliyle ürün türevleri de endüstriyel olacaktır. Peynirden pastörize süte, dondurmadan çocuk mamasına kadar katma değerli ürünleri seçmek ve bunlarla ilgili piyasa şartlarını analiz etmek gerekiyor. Mandıra, pastane veya hastane ile anlaşmak sağlıklı çözüm vermez.

• Projenin arkasında sadece akademisyen, sadece veteriner veya bir müşteri olması yetmez. Hepsi birlikte bulunmalı ve bunun için de maliyeti kaldıracak büyüklükte bir işe başlanmalıdır. Bu, sadece hayvancılıkta geçerli olan bir durum değildir. Her işte böyledir. Birkaç yıl önce büyük bir grup 55 bin kiraz ağacı ekti. Bir hastalık oluştu ve geçen yıl bütün ağaçları sökmek zorunda kaldı. Daha kötüsü, bu araziyi hastalık sebebiyle birkaç yıl hiç kullanamayacak.

• Bir diğer tuzak da mera ile yem oluşturmaktadır. Saanen Keçisi mera hayvanı değildir. Uzun dönemde mera kullanılsa bile bu süreci iyi kontrol etmek gerekiyor.

Sayabileceğim pek çok uyarı maddesi daha var. Bu sektörle ilgilenin, hesap yapın ve girişimde bulunun ama maceraya girmeyin!

Alıntıdır.

 

 

SAANEN TEKESİ SAHİBİNİ ÖLDÜRDÜ

 

Çanakkale´de Neşat Aktepe, biberonla besleyip, büyüttüğü 1 yaşındaki keçisinin saldırısı sonucu yaşamını yitirdi. Aktepe´nin sabah kendisine tosladığı için dövdüğü keçinin intikam almak için saldırmış olabileceği ileri sürüldü.

Çanakkale´ye bağlı Özbek Köyü´nde yaşayan besici Neşat Aktepe (69), dün saat 19.00 sıralarında Özbekaltı Mevkisi´nde otlattığı keçilerini ağılına götürmek üzere yola çıktı. Bu sırada sürünün içindeki çiftleşme dönemindeki 1 yaşındaki, 80 kiloluk teke, Neşat Aktepe´ye saldırdı. Daha önce geçirdiği bir trafik kazası nedeniyle sol bacağında platin takılı olan Aktepe, tekesinin "tos'' darbesiyle yere düştü. Boynuzları çok kısa olan öfkeli teke, yerdeki sahibinin üzerine çıkıp, yüzüne peşpeşe tosladı. Bununla da kalmayan keçi sahibini çifte atıp, el ve ayak parmaklarını da ısırdı. Ağır yaralanan Aktepe´yi oğlu Engin Aktepe (45) ve köylüler, öfkeli tekenin elinden kurtardı. Öfkeli teke, ağıla kapatılırken, kanlar içinde kalan Neşat Aktepe, oğlu Hüsnü Aktepe´nin (36) çağırdığı ambulansla Çanakkale Devlet Hastanesi´ne kaldırıldı. Burada iki kez kalbi duran Aktepe, doktorların tüm çabalarına rağmen kurtarılamadı. Hastane morgunda yapılan otopside Aktepe´nin tekesinin saldırısı sonucu sol göğüs kafesindeki tüm kaburgaları, elmacık ve çene kemiklerinde kırıklar olduğu, el ve ayak parmaklarında ise ısırma izleri bulunduğu belirlendi. Savcılık, olayla ilgili soruşturma başlattı.

 

KEÇİSİNİ DÖVMÜŞ

 

Görgü tanığı köylülerden Nazife Dilbaz (55) hala olayın şokunu yaşadığını belirterek, ``Teke kinle saldırıyordu. Başıyla toslarken, ayaklarıyla da çifteliyordu'' dedi.

Köylülerden Selami Canlı ise ilk kez böyle bir olaya tanık olduklarını belirterek, ``Neşat, olay sabahı tekesinin kendisini tosladığını söyledi. Bunun üzerine, `tekeyi sürüye katma, sıkıntı yaratır' diye uyardım. Bunun üzerine, `Biraz dövdüm. Bir daha saldırmaz' dedi. Sonrasında acı haberi aldık'' diye konuştu.

 

BİBERONLA BÜYÜTMÜŞ

 

 

Eşini kaybetmenin acısını yaşayan Cemile Aktepe (62) ise, ``Olayı duyup, eşimin yanına gittiğimde, eli yüzü kan içindeydi. Durum çok kötü görünüyordu. Daha oğlakken komşumuzun sürüsünden satın aldığımız teke, katili oldu. Oysa, eşim ve ben onu biberonla besleyip, büyütmüştük'' diyerek, gözyaşı döktü.

Aktepe´nin otopsinin ardından yakınları tarafından alınan cenazesi bugün öğle vakti köy camisinde kılınacak namazın ardından Özbek Köyü Mezarlığı´nda toprağa verilecek.

 

Erdem SÜREK / ÇANAKKALE - DHA

 Etiketler,saanen,saanen keçisi,saanen keçisi fiyatları,satılık saanen keçisi,saanen keçisi yetiştiriçiliği

 Saanen keçisi,halep keçisi ve diğer keçi cinsleri beslenebilecek il ve ilçeler:

ARTVİN,MARDİN,ANTALYA,KAHRAMANMARAŞ,ANKARA,MANİSA,AMASYA,MALATYA,AĞRI,

KÜTAHYA,AFYONKARAHİSAR,KONYA,ADIYAMAN,KOCAELİ,ADANA

DENİZLİ,TEKİRDAĞ,ÇORUM,SİVAS,ÇANKIRI,SİNOP,ÇANAKKALE,SİİRT,BURSA,SAMSUN,BURDUR,SAKARYA,BOLU,RİZE,BİTLİS,ORDU,

BİNGÖL,NİĞDE,BİLECİK,NEVŞEHİR,BALIKESİR,MUŞ,AYDIN,MUĞLA

HAKKARİ,BAYBURT,GÜMÜŞHANE,AKSARAY,GİRESUN,ZONGULDAK,GAZİANTEP,YOZGAT,ESKİŞEHİR,VAN,ERZURUM,UŞAK,ERZİNCAN,

ŞANLIURFA,ELAZIĞ,TUNCELİ,EDİRNE,TRABZON,DİYARBAKIR,TOKAT,

KIRKLARELİ,KİLİS KIRŞEHİR,OSMANİYE,DÜZCE,KARABÜK,KAYSERİ,YALOVA,KASTAMONU,IĞDIR,KARS,ARDAHAN,İZMİR,BARTIN,

İSTANBUL,ŞIRNAK,MERSİN,BATMAN,ISPARTA,KIRIKKALE,HATAY,KARAMAN

Adana'nın ilçeleri

Aladağ
Ceyhan
Çukurova
Feke
İmamoğlu
Karaisalı
Karataş
Kozan
Pozantı
Saimbeyli
Sarıçam
Seyhan
Tufanbeyli
Yumurtalık
Yüreğir

 

 

 

 

 

 

 


 Adıyaman'ın ilçeleri

 

Besni
Çelikhan
Gerger
Gölbaşı
Kahta
Samsat
Sincik
Tut

 

 

 

 

 

 

 


 Afyonkarahisar'ın ilçeleri

 


Başmakçı
Bayat
Bolvadin
Çay
Çobanlar
Dazkırı
Dinar
Emirdağ
 Evciler
Hocalar
İhsaniye
İscehisar
Kızılören
Sandıklı
Sinanpaşa
Sultandağı
Şuhut

 


]

 

 

 

 

 

 Ağrı'nın ilçeleri

 

Diyadin
Doğubeyazıt
Eleşkirt
Hamur
Patnos
Taşlıçay
Tutak

 

 

 

 

 

 

 


 Aksaray'ın ilçeleri

 

Ağaçören
Aksaray
Eskil
Gülağaç
Güzelyurt
Ortaköy
Sarıyahşi

 


]

 

 

 

 

 

 Amasya'nın ilçeleri

 

Amasya
Göynücek
Gümüşhacıköy
Hamamözü
Merzifon
Suluova
Taşova

 

 

 

 

 

 

 


 Ankara'nın ilçeleri

 

Akyurt
Altındağ
Ayaş
Bala
Beypazarı
Çamlıdere
Çankaya
Çubuk
Elmadağ
Etimesgut
Evren
Gölbaşı
Güdül
 Haymana
Kalecik
Kazan
Keçiören
Kızılcahamam
Mamak
Nallıhan
Polatlı
Pursaklar
Sincan
Şereflikoçhisar
Yenimahalle

 


]

 

 

 

 

 

 Antalyanın ilçeleri

 

Akseki
Aksu
Alanya
Döşemealtı
Elmalı
Finike
Gazipaşa
Gündoğmuş
İbradi
Kale
 Kaş
Kemer
Kepez
Konyaaltı
Korkuteli
Kumluca
Manavgat
Muratpaşa
Serik

 

 

 

 

 

 

 


 Ardahan'ın ilçeleri

 

Ardahan
Çıldır
Damal
Göle
Hanak
Posof

 

 

 

 

 

 

 


 Artvin'in ilçeleri

 

Ardanuç
Arhavi
Artvin
Borçka
Hopa
Murgul
Şavşat
Yusufeli

 

 

 

 

 

 

 


 Aydın'ın ilçeleri

 

Bozdoğan
Buharkent
Çine
Didim
Efeler
Germencik
İncirliova
Karacasu
Karpuzlu
 Koçarlı
Köşk
Kuşadası
Kuyucak
Nazilli
Söke
Sultanhisar
Yenipazar

 

 

 

 

 

 

 


 Balıkesir'in ilçeleri

 

Altıeylül
Ayvalık
Balya
Bandırma
Bigadiç
Burhaniye
Dursunbey
Edremit
Erdek
Gömeç
 Gönen
Havran
İvrindi
Karesi
Kepsut
Manyas
Marmara
Savaştepe
Sındırgı
Susurluk

 


Bartın[kaynağı değiştir]

 

 

 

 

 

 Bartın'ın ilçeleri

 

Amasra
Bartın
Kurucaşile
Ulus

 

 

 

 

 

 

 


 Batman'ın ilçeleri
Beşiri
Gercüş
Hasankeyf
Kozluk
Sason

 

 

 

 

 

 

 


 Bayburt'un ilçeleri

 

Aydıntepe
Bayburt
Demirözü

 


]

 

 

 

 

 

 Bilecik'in ilçeleri
Bozüyük
Gölpazarı
İnhisar
Osmaneli
Pazaryeri
Söğüt
Yenipazar

 

 

 

 

 

 

 


 Bingöl'ün ilçeleri

 

Adaklı
Bingöl
Genç
Karlıova
Kiğı
Solhan
Yayladere
Yedisu

 

 

 

 

 

 

 


 Bitlis'in ilçeleri

 

Adilcevaz
Ahlat
Bitlis
Güroymak
Hizan
Mutki
Tatvan

 

 

 

 

 

 

 


 Bolu'nun ilçeleri
Dörtdivan
Gerede
Göynük
Kıbrıscık
Mengen
Mudurnu
Seben
Yeniçağa

 


Burdur[kaynağı değiştir]

 

 

 

 

 

 Burdur'un ilçeleri

 

Ağlasun
Altınyayla
Bucak
Burdur
Çavdır
Çeltikçi
Gölhisar
Karamanlı
Kemer
Tefenni
Yeşilova

 

 

 

 

 

 

 


 Bursa'nın ilçeleri

 

Büyükorhan
Gemlik
Gürsu
Harmancık
İnegöl
İznik
Karacabey
Keles
Kestel
 Mudanya
Mustafakemalpaşa
Nilüfer
Orhaneli
Orhangazi
Osmangazi
Yenişehir
Yıldırım

 

 

 

 

 

 

 


 Çanakkale'nin ilçeleri

 

Ayvacık
Bayramiç
Biga
Bozcaada
Çan
Çanakkale
Eceabat
Ezine
Gelibolu
Gökçeada
Lapseki
Yenice

 

 

 

 

 

 

 


 Çankırı'nın ilçeleri

 

Atkaracalar
Bayramören
Çankırı
Çerkeş
Eldivan
Ilgaz
Kızılırmak
Korgun
Kurşunlu
Orta
Şabanözü
Yapraklı

 

 

 

 

 

 

 


 Çorum'un ilçeleri

 

Alaca
Bayat
Boğazkale
Çorum
Dodurga
İskilip
Kargı
Laçin
Mecitözü
Oğuzlar
Ortaköy
Osmancık
Sungurlu
Uğurludağ

 

 

 

 

 

 

 


 Denizli'nin ilçeleri
Acıpayam
Babadağ
Baklan
Bekilli
Beyağaç
Bozkurt
Buldan
Çal
Çameli
 Çardak
Çivril
Güney
Honaz
Kale
Merkezefendi
Pamukkale
Sarayköy
Serinhisar
Tavas

 

 

 

 

 

 

 


 Diyarbakır'ın ilçeleri

 

Bağlar
Bismil
Çermik
Çınar
Çüngüş
Dicle
Eğil
Ergani
Hani
Hazro
Kayapınar
Kocaköy
Kulp
Lice
Silvan
Sur
Yenişehir

 

 

 

 

 

 

 


 Düzce'nin ilçeleri

 

Akçakoca
Cumayeri
Çilimli
Düzce
Gölyaka
Gümüşova
Kaynaşlı
Yığılca

 

 

 

 

 

 

 


 Edirne'nin ilçeleri
Enez
Havsa
İpsala
Keşan
Lalapaşa
Meriç
Süloğlu
Uzunköprü

 

 

 

 

 

 

 


 Elazığ'ın ilçeleriAğın
Alacakaya
Arıcak
Baskil
Elazığ
Karakoçan
Keban
Kovancılar
Maden
Palu
Sivrice

 

 

 

 

 

 

 


 Erzincan'ın ilçeleriÇayırlı
Erzincan
İliç
Kemah
Kemaliye
Otlukbeli
Refahiye
Tercan
Üzümlü

 

 

 

 

 

 

 


 Erzurum'un ilçeleri
Aşkale
Aziziye
Çat
Hınıs
Horasan
İspir
Karaçoban
Karayazı
Köprüköy
Narman
 Oltu
Olur
Palandöken
Pasinler
Pazaryolu
Şenkaya
Tekman
Tortum
Uzundere
Yakutiye

 

 

 

 

 

 

 


 Eskişehir'in ilçeleri

 

Alpu
Beylikova
Çifteler
Günyüzü
Han
İnönü
Mahmudiye
Mihalgazi
Mihalıççık
Odunpazarı
Sarıcakaya
Seyitgazi
Sivrihisar
Tepebaşı

 

 

 

 

 

 

 


 Gaziantep'in ilçeleriAraban
İslahiye
Karkamış
Nizip
Nurdağı
Oğuzeli
Şahinbey
Şehitkamil
Yavuzeli

 

 

 

 

 

 

 


 Giresun'un ilçeleriAlucra
Bulancak
Çamoluk
Çanakçı
Dereli
Doğankent
Espiye
Eynesil
Giresun
Görele
Güce
Keşap
Piraziz
Şebinkarahisar
Tirebolu
Yağlıdere

 

 

 

 

 

 

 


 Gümüşhane'nin ilçeleri
Kelkit
Köse
Kürtün
Şiran
Torul

 

 

 

 

 

 

 


 Hakkâri'nin ilçeleri

 

Çukurca
Hakkâri
Şemdinli
Yüksekova

 

 

 

 

 

 

 


 Hatay'ın ilçeleri

 

Altınözü
Arsuz
Antakya
Belen
Defne
Dörtyol
Erzin
Hassa
İskenderun
Kırıkhan
Kumlu
Payas
Reyhanlı
Samandağ
Yayladağı

 

 

 

 

 

 

 


 Iğdır'ın ilçeleri

 

Aralık
Iğdır
Karakoyunlu
Tuzluca

 

 

 

 

 

 

 


 Isparta'nın ilçeler

 

iAksu
Atabey
Eğirdir
Gelendost
Gönen
Isparta
Keçiborlu
Senirkent
Sütçüler
Şarkikaraağaç
Uluborlu
Yalvaç
Yenişarbademli

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İstanbul'un ilçeleri
Adalar
Arnavutköy
Ataşehir
Avcılar
Bağcılar
Bahçelievler
Bakırköy
Başakşehir
Bayrampaşa
Beşiktaş
Beykoz
Beylikdüzü
Beyoğlu
Büyükçekmece
Çatalca
Çekmeköy
Esenler
Esenyurt
Eyüp
Fatih
 Gaziosmanpaşa
Güngören
Kadıköy
Kağıthane
Kartal
Küçükçekmece
Maltepe
Pendik
Sancaktepe
Sarıyer
Silivri
Sultanbeyli
Sultangazi
Şile
Şişli
Tuzla
Ümraniye
Üsküdar
Zeytinburnu

 

 

 

 

 

 

 


İzmir'in ilçeleri

 

Aliağa
Balçova
Bayındır
Bayraklı
Bergama
Beydağ
Bornova
Buca
Çeşme
Çiğli
Dikili
Foça
Gaziemir
Güzelbahçe
Karabağlar
 Karaburun
Karşıyaka
Kemalpaşa
Kınık
Kiraz
Konak
Menderes
Menemen
Narlıdere
Ödemiş
Seferihisar
Selçuk
Tire
Torbalı
Urla

 

 

 

 

 

 

 


 Kahramanmaraş'ın ilçeleri

 

Afşin
Andırın
Çağlayancerit
Dulkadiroğlu
Ekinözü
Elbistan
Göksun
Nurhak
Onikişubat
Pazarcık
Türkoğlu

 

 

 

 

 

 

 


 Karabük'ün ilçeleri

 

Eflani
Eskipazar
Karabük
Ovacık
Safranbolu
Yenice

 

 

 

 

 

 

 


 Karaman'ın ilçeleri

 

Ayrancı
Başyayla
Ermenek
Karaman
Kazımkarabekir
Sarıveliler

 

 

 

 

 

 

 


 Kars'ın ilçeleri

 

Akyaka
Arpaçay
Digor
Kağızman
Kars
Sarıkamış
Selim
Susuz

 

 

 

 

 

 

 


 Kastamonu'nun ilçeleri

 

Abana
Ağlı
Araç
Azdavay
Bozkurt
Cide
Çatalzeytin
Daday
Devrekani
Doğanyurt
 Hanönü
İhsangazi
İnebolu
Kastamonu
Küre
Pınarbaşı
Seydiler
Şenpazar
Taşköprü
Tosya

 

 

 

 

 

 

 


 Kayseri'nin ilçeleri
Akkışla
Bünyan
Develi
Felahiye
Hacılar
İncesu
Kocasinan
Melikgazi
 Özvatan
Pınarbaşı
Sarıoğlan
Sarız
Talas
Tomarza
Yahyalı
Yeşilhisar

 

 

 

 

 

 

 


 Kırıkkale'nin ilçeleri

 

Bahşılı
Balışeyh
Çelebi
Delice
Karakeçili
Keskin
Kırıkkale
Sulakyurt
Yahşihan

 

 

 

 

 

 

 


 Kırklareli'nin ilçeleri

 

Babaeski
Demirköy
Kırklareli
Kofçaz
Lüleburgaz
Pehlivanköy
Pınarhisar
Vize

 


Kırşehir[kaynağı değiştir]

 

 

 

 

 

 Kırşehir'in ilçeleri

 

Akçakent
Akpınar
Boztepe
Çiçekdağı
Kaman
Kırşehir
Mucur

 

 

 

 

 

 

 


 Kilis'in ilçeleri

 

Elbeyli
Kilis
Musabeyli
Polateli

 


]

 

 

 

 

 

 Kocaeli'nin ilçeleri

 

Başiskele
Çayırova
Darıca
Derince
Dilovası
Gebze
Gölcük
İzmit
Kandıra
Karamürsel
Kartepe
Körfez

 

 

 

 

 

 

 


 Konya'nın ilçeleri
Ahırlı
Akören
Akşehir
Altınekin
Beyşehir
Bozkır
Cihanbeyli
Çeltik
Çumra
Derbent
Derebucak
Doğanhisar
Emirgazi
Ereğli
Güneysınır
Hadım
 Halkapınar
Hüyük
Ilgın
Kadınhanı
Karapınar
Karatay
Kulu
Meram
Sarayönü
Selçuklu
Seydişehir
Taşkent
Tuzlukçu
Yalıhüyük
Yeniceoba
Yunak

 

 

 

 

 

 

 


 Kütahya'nın ilçeler

 

iAltıntaş
Aslanapa
Çavdarhisar
Domaniç
Dumlupınar
Emet
Gediz
Hisarcık
Kütahya
Pazarlar
Şaphane
Simav
Tavşanlı

 

 

 

 

 

 

 


 Malatya'nın ilçeleri

 

Akçadağ
Arapgir
Arguvan
Battalgazi
Darende
Doğanşehir
Doğanyol
Hekimhan
Kale
Kuluncak
Pütürge
Yazıhan
Yeşilyurt

 

 

 

 

 

 

 


 Manisa'nın ilçeleri

 

Ahmetli
Akhisar
Alaşehir
Demirci
Gölmarmara
Gördes
Kırkağaç
Köprübaşı
Kula
Salihli
Sarıgöl
Saruhanlı
Selendi
Soma
Şehzadeler
Turgutlu
Yunusemre

 

 

 

 

 

 

 


 Mardin'in ilçeleri

 

Artuklu
Dargeçit
Derik
Kızıltepe
Mazıdağı
Midyat
Nusaybin
Ömerli
Savur
Yeşilli

 

 

 

 

 

 

 


 Mersin'in ilçeler

 

iAkdeniz
Anamur
Aydıncık
Bozyazı
Çamlıyayla
Erdemli
Gülnar
Mezitli
Mut
Silifke
Tarsus
Toroslar
Yenişehir

 

 

 

 

 

 

 


 Muğla'nın ilçeleri

 

Bodrum
Dalaman
Datça
Fethiye
Kavaklıdere
Köyceğiz
Marmaris
Menteşe
Milas
Ortaca
Seydikemer
Ula
Yatağan

 


Muş[kaynağı değiştir]

 

 

 

 

 

 Muş'un ilçeleri

 

Bulanık
Hasköy
Korkut
Malazgirt
Muş
Varto

 


]

 

 

 

 

 

 Nevşehir'in ilçeleri

 

Acıgöl
Avanos
Derinkuyu
Gülşehir
Hacıbektaş
Kozaklı
Nevşehir
Ürgüp

 

 

 

 

 

 

 


 
 Niğde ilinin ilçeleri
Altunhisar
Bor
Çamardı
Çiftlik
Niğde
Ulukışla

 

 

 

 

 

 

 


 Ordu'nun ilçeleri
Akkuş
Altınordu
Aybastı
Çamaş
Çatalpınar
Çaybaşı
Fatsa
Gölköy
Gülyalı
Gürgentepe
İkizce
 Kabadüz
Kabataş
Korgan
Kumru
Mesudiye
Perşembe
Ulubey
Ünye

 

 

 

 

 

 

 


 Osmaniye'nin ilçeleri

 

Bahçe
Düziçi
Hasanbeyli
Kadirli
Osmaniye
Sumbas
Toprakkale

 

 

 

 

 

 

 


 Rize'nin ilçeleri

 

Ardeşen
Çamlıhemşin
Çayeli
Derepazarı
Fındıklı
Güneysu
Hemşin
İkizdere
İyidere
Kalkandere
Pazar
Rize

 

 

 

 

 

 

 


 Sakarya'nın ilçeleri

 

Adapazarı
Akyazı
Arifiye
Erenler
Ferizli
Geyve
Hendek
Karapürçek
Karasu
Kaynarca
Kocaali
Pamukova
Sapanca
Serdivan
Söğütlü
Taraklı

 

 

 

 

 

 Samsun'un ilçeleri

 

Alaçam
Asarcık
Atakum
Ayvacık
Bafra
Canik
Çarşamba
Havza
İlkadım
Kavak
Ladik
Ondokuzmayıs
Salıpazarı
Tekkeköy
Terme
Vezirköprü
Yakakent

 

 

 

 

 

 

 


 Siirt'in ilçeleri

 

Tillo
Baykan
Eruh
Kurtalan
Pervari
Siirt
Şirvan

 

 

 

 

 

 

 


 Sinop'un ilçeleri

 

Ayancık
Boyabat
Dikmen
Durağan
Erfelek
Gerze
Saraydüzü
Sinop
Türkeli

 

 

 

 

 

 

 


 Sivas'ın ilçeleri

 

Akıncılar
Altınyayla
Divriği
Doğanşar
Gemerek
Gölova
Hafik
İmranlı
Kangal
Koyulhisar
Sivas
Suşehri
Şarkışla
Ulaş
Yıldızeli
Zara
Gürün

 

 

 

 

 

Şanlıurfa'nın ilçeleri

 

Akçakale
Birecik
Bozova
Ceylanpınar
Eyyübiye
Halfeti
Haliliye
Harran
Hilvan
Karaköprü
Siverek
Suruç
Viranşehir

 

 

 

 

 

 

 


Şırnak'ın ilçeleri

 

Beytüşşebap
Cizre
Güçlükonak
İdil
Silopi
Şırnak
Uludere

 

 

 

 

 

 

 


 Tekirdağ'ın ilçeleri

 

Çerkezköy
Çorlu
Ergene
Hayrabolu
Kapaklı
Malkara
Marmara Ereğlisi
Muratlı
Saray
Süleymanpaşa
Şarköy

 

 

 

 

 

 

 


 Tokat'ın ilçeleri

 

Almus
Artova
Başçiftlik
Erbaa
Niksar
Pazar
Reşadiye
Sulusaray
Tokat
Turhal
Yeşilyurt
Zile

 

 

 

 

 

 

 


 Trabzon'un ilçeleri
Akçaabat
Araklı
Arsin
Beşikdüzü
Çarşıbaşı
Çaykara
Dernekpazarı
Düzköy
Hayrat
 Köprübaşı
Maçka
Of
Ortahisar
Sürmene
Şalpazarı
Tonya
Vakfıkebir
Yomra

 

 

 

 

 

 Tunceli'nin ilçeleri

 

Çemişgezek
Hozat
Mazgirt
Nazimiye
Ovacık
Pertek
Pülümür
Tunceli

 

 

 

 

 

 

 


 Uşak'ın ilçeleri

 

Banaz
Eşme
Karahallı
Sivaslı
Ulubey
Uşak

 

 

 

 

 

 

 


 Van'ın ilçeleri

 

Bahçesaray
Başkale
Çaldıran
Çatak
Edremit
Erciş
Gevaş
Gürpınar
İpekyolu
Muradiye
Özalp
Saray
Tuşba

 

 

 

 

 

 Yalova'nın ilçeleri

 

Altınova
Armutlu
Çınarcık
Çiftlikköy
Termal
Yalova

 

 

 

 

 

 Yozgat'ın ilçeleri

 

Akdağmadeni
Aydıncık
Boğazlıyan
Çandır
Çayıralan
Çekerek
Kadışehri
Saraykent
Sarıkaya
Sorgun
Şefaatli
Yenifakılı
Yerköy
Yozgat

 

 

 

 

 

 Zonguldak'ın ilçeleri

 

Alaplı
Çaycuma
Devrek
Gökçebey
Kilimli
Kozlu
Karadeniz Ereğli
Zonguldak

 

Facebookta Paylaş