Halep KeçisiHalep Keçisi, dış bükey bir burun yapısına sahiptir. Kulakları uzundur. Boyun altında genelde çift küpeler vardır. Ekseriyette rengi kahverengi ve kırmızıdır. Ayrıca alaca, bej, siyah ve gri renkli de olabilirler. Siyah renk resesif gen nedeniyle oluşmaktadır. Halep Keçisinin gözleri eladır. Geneli boynuzsuz ve kabaktır. Çok ilginçtir Halep Keçileri atlar gibi ayakta uyuyabilirler. Keçiler arıdan sonra Dünyanın en temiz hayvanlarıdır.Halep Keçisi çok uysal bir hayvandır. Koyundan daha uysal olan Halep Keçisi görünüşüyle bakanları kendisine hayran bırakır. Sahibine çok düşkündür. Köpek gibi eğitebilen tek keçi ırkıdır. Sahibinden komutlar alabilir. Kalabalık Halep Keçi sürülerini merada otlatmak çok kolaydır. Aşırı sosyal hayvanlardır. Birbirinden ayrılmazlar.
Halep Keçisi kombine verimli bir keçi ırkıdır. Yani hem etçi hem de sütçü özelliğe sahiptir. Ayrıca çok yüksek düzeyde doğurgan ve yavru verimine sahiptir.

Firmamız ülke geneline ve yurtdışına çok sayıda Halep Keçisi satışı yapmıştır. Sayısız Halep Keçisi çiftliği kurdurmuştur. Halep Keçisi bugün çok sayıda talep ve rağbet görmekteyse bunun altında Torunoğlu Keçi Çiftliğinin imzası vardır. 

Halep Keçisi tükettiği yeme oranla çok fazla süt verimi, et verimi ve yavru verimine sahiptir. Bakım ve beslemesi kolay bir hayvandır. Halep Keçisi çabuk doyar ve obur değildirler. Ayrıca hastalıklara karşı son derece dayanıklıdır. Bu özellikleri Halep Keçisini altın bir keçi haline getirmektedir. 

Halep Keçisi küçük bir gıda fabrikası gibi çalışır. Birkaç Halep Keçisine sahip bir ailenin kurbanlık, tereyağı, yoğurt, peynir ve süt ihtiyacını karşılar.

Halep Keçisi işsizliğe karşı bir panzehirdir. 20-30 Halep Keçisine sahip bir aile işletmesi fevkalade bir geçim sağlar. Hatırı sayılır bir para kazandırır.

 


Facebook Twitter Google+ LinkedIn Pinterest Addthis