İtalyan Ryegrass


İtalyan Ryegrass'ın Latince adı: "Lolium Multiflorum"dur. Türkçesi: "İtalyan Çimi"dir.

İthal Ryegrass tohumu firmamız öncülüğünde 1998 yılında getirtilmiştir.
 1993 yılından 1998 yılına kadar, ithal Ryegrass tohumunu ülkemize getirtmek için Torunoğlu Tohumculuk yoğun çaba harcamıştır. Çünkü kaliteli kaba yem olmadan hayvanları sağlıklı bir şekilde beslemek mümkün değildir. Ayrıca hayvancılıktan, kaba yem olmadan kar etmek imkansızdır.  Kaba yemler içerisinde Ryegrass tartışılmaz bir üstünlüğü vardır.Hayvan beslemede çokça tercih edilen bir kaba yem bitkisidir. Geniş, parlak yapraklara sahiptir. Güneş varken Ryegrass yaprakları ışıl ışıl eder. Koyu yeşil bir renktedir.
- Yüksek verimlidir. 
- Bol yapraklı ve uzun boyludur.
- Proteince çok zengindir. 
- Enerji bakımından çok zengindir. 
- Yatmaya son derece dirençlidir. 

 

 


Ryegrass ithal kökenli bir yem bitkisidir. Anavatanı İtalya'dır. O nedenle İtalyan Ryegrass ismiyle anılmaktadır.
ABD, Ryegrass tohumlarına çok yatırım yapmıştır. ABD’de birçok Ryegrass tohumu ıslah edilip tescilleri yapılmıştır. Amerika'da Ryegrass tohumu ve mahsulü ticareti fazlasıyla ön plandadır. Ryegrass tohumu Dünya ticaretinde çok önemli bir yer kaplamaktadır. Ryegrass Dünyada hayvan besleme konusunda en önemli kaba yem bitkilerinden bir tanesidir. 

Italian Ryegrass tek yıllık çok özel bir kaba yem bitkisidir. Sonbaharda ekilir. Eylülden itibaren ekimi başlar ve Aralık sonuna kadar devam eder.İtalyan Ryegrass tohumu nasıl ekilir?

İthal Ryegrass tohumu dekara 5 kg ekilir. Ekim derinliği 1-2 cm’dir. Tek yıllık bitkidir. İnceltilmiş, kesek kalmamış tarla yüzeyine tohum ve gübre saçılır. Tohum ve gübre saçıldıktan sonra sürgüyle (tapanla) üzeri kapatılır, silindirle de sıkıştırılır. Sık sık sulamaya devam edilir, tohumlar filizlenip çıkana kadar.  

 Kurak bölgelerde 2-3 biçim, sulak yerlerde ise sezonda 5-6 biçim alınabilmektedir. Italian Ryegrass tohumu dekara 5 kg ekilir. Sezonda yeşil ot olarak 10-15 ton, kuru ot olarak da 2-4 ton verim verebilmektedir.

Ryegrass yüksek boy yapar. 1.70 - 1.80 m boylarına kadar yükselebilir. Ama ideal olan 40-45 cm boyda biçmektir. Çünkü en yüksek besin değerlerini bu dönemde taşır. Bitkiyi çok boylandırmak besin değerlerinin azalmasına neden olur. Ryegrassın hazım olma yeteneği inanılmaz yüksektir. Büyükbaş bir hayvan bir günde 150 kg Ryegrass yiyebilmektedir. Ryegrass Türk hayvan yetiştiricisin vazgeçemediği bir yem bitkisidir. Ege, Marmara ve Kıbrıs başta olmak üzere; Türkiye ve yavru vatanda milyonlarca hayvan yetiştiricisi Ryegrass yem bitkisini yoğun şekilde ekmeye başlamıştır.  Italian Ryegrass’ı silaj yaparak, kuru ot yaparak, yeşil biçerek ve otlatarak hayvanlara yedirebilirsiniz. Hazmı kolay olan Italian Ryegrass tek başına bir hayvanı besleyecek düzeyde içerisinde mükemmel besin değerlerine sahiptir.

İthal Ryegrass Tohumu Hakkında Bilgi Almak İçin ve Sipariş İçin
Torunoğlu Tohumculuk
0 322 239 88 08 - 0 532 266 40 41


Facebook Twitter Google+ LinkedIn Pinterest Addthis