Maralfalfa Yem Bitkisi Özellikleri


www.maralfalfaturkiye.com ve www.maralfalfaturkey.net sitemizde daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Maralfalfa yem bitkisi sıcak iklim bölgelerinde yetişebilen yaz bitkisidir. Susuzluğa dayanıklıdır. 

3 yıllık bitki olan maralfalfa 45 günde biçime gelir. Sonraki biçimlere 25-30 günde gelebilmektedir. Sezonda 3 kere biçime gelen maralfalfa dekardan 28,5 ton ot verebilmektedir. Silaj verimi konusunda 1. Sıradadır. Ülkemizin kaba yem açığını kapatmada maralfalfa kadar etkili yem bitkisi olmayacaktır. Ekseriyette silaj olarak değerlendirilir. 4 - 4,5 metreye kadar boy yapabilir.

Silaj, balya ve otlatmaya da uygundur. Hayvanlar tarafından severek tüketilir. Hayvanlarda yüksek verim artışı sağlar. 

Yeşil ot verimi çok yüksek olduğundan geniş arazilere ihtiyaç duyulmadan birim alanda maksimum derecede fayda sağlanabilir.

İçerisinde %18,71 ham protein ve %12 karbonhidrat bulundurur. Maralfalfa proteini yüksek enerjisi yüksek mükemmel bir yem bitkisidir.

Ekim zamanı Nisan, Mayıs, Haziran aylarıdır. Kamış ve sorgum sudan otunu andıran bir yaprak yapısı vardır. Güney Amerika ülkelerinde çok yoğun ziraati yapılmaktadır. Buralarda çiftçilerin çokça tercih ettikleri bir yem bitkisidir. Ekerken toprağa kompoze kök gübresi atılır. Üzerine azotlu gübreler atılır. Her biçimden sonra gübreleme yapılır. Mısır silaj makineleri sıra üzerine ekilen maralfalfayı silaj yapabilir.Detaylı Bilgi İçin
Torunoğlu Tohumculuk
0 322 239 88 08 - 0 532 266 40 41

 


Facebook Twitter Google+ LinkedIn Pinterest Addthis