Halep Keçisi yetiştiriciliği
Halep Keçisi satışları tıklayınız>>>

Kıl Keçisi Yetiştriciliği.
Keçilerin Kralı , Kıl Keçisidir.
tıklayınız>>>

Saanen Keçisi yetiştiriciliği
Saanen Keçisi satışları tıklayınız>>>

Keçi Ağılı

Keçi Ağılı

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Keçi ağılında en önemli şey keçilerin kuru,sıcak bir ortamda barındırılmasıdır.Islak rüzgarlı ve soğuk barınaklar keçileri hasta eder.Tüm hayvanlar istisnasız sert hava koşullarında bir barınağa ihtiyaç duyarlar.Keçilerde kendilerinin sığınaçağı bir ahır(keçi ağılı,keçi sayası) çok önemlidir.

Koyun keçi ahırı(ağıl) yapımında ısı yalıtımı öncelikli bir konudur.Isı yalımtımlı malzeme olarak çatıda sandeviç panel,duvarlarda ytong kullanılması çok doğru bir tercihtir. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Keçiler detaylı bir barınağa ihtiyaç duymazlar.Sıcak iklime sahip bölgelerde tropikal iklim kuşaklarında, üç tarafı kapalı keçi ağılları tercih edilir.Keçilerin dolaşaçağı bir avlunun olması keçilerin sağlığı açısından çok önemlidir.Ağılar aydınlık,havadar ve temiz olmalıdır.Ağılda yeteri kadar pencere olmalıdır.Uygun havalandırma sağlanmalıdır.Ağıl içinde en uygun sıcaklık 8-15 derecedir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ağıl içinde bir tekeye 2-2.5 metre kare, bir keçiye 1.5 metrekare,bir oğlağa 0.8 metre kare düşmelidir.Ağıl içinde bit,pire,keneler ve diğer zararalı mikro organizmalara karşı önlem olarak insektisit ve akarisit ilaçlama yapılır.

Ağılda keçiler,teke,oğlak ve keçiler için ayrı bölmeler oluşturulur.Hayvanlar bağlanmaz bölmelere boş bırakılır.Ağılda keçi sayısıyla orantılı miktarda yemlik ve suluk bulundurulur.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Eğer traktör ve yem dağıtma römorkuyla yemleme yapılaçaksa kapı genişliği ve yüksekliği bir traktörün girebileçeği kadar geniş olmalıdır.Ağıl tabanı,sıkıştırılmış toprak,beton,ızgara yada plastik malzemelerden yapılır.Sıkıştırılmış toprak zemin ve beton zeminde % 2-5 lik eğim vermek gerekmektedir.Toprak tabanlar idrarı hemen emer,ancak ıslak ve kaygan bir zemin oluşmasını sağlar.Bu nedenle ağıl tabanı çamur olmaz uygun toprak malzemeyle kaplanmalıdır.

Beton zeminde kalın altlık atılması mecburidir.Altlıkların altında hastalık yapıcı etkenlerin çoğalmaması için,altlık sık sık temizlenip yenilenmelidir.Altlık olarak sap,saman ve odun talaşı kullanılır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Izgaralı sistemde dışkı ve idrar ızgara aralığından aşağıya düştüğü için keçi ve koyunlar sürekli kuru,temiz ve sıhhi bir sayada (ağıl) yatmış olurlar.

Izgara tabanlı ağıllar,ahşaptan,kalın delikli saçtan,metelden veya sert plastikten yapılır.Çıta kesitleri,4x5cm,5x5cmdir.İki çıta arası uzaklık2.2-2.3 cm,oğlaklarda 1.5 cm olmalıdır.Bu çıtalar 10x5 cm lik kalaslar üzerine çakılır.

Metal ızgaralar yassı demirden,kalın delikli saçtan veya galvanizli telden yapılır.Örgüler arası açıklık2x2cm yada 7.5x1.2 cm olmalıdır.Alt genişlik 38 cm,açıklık 2.5 cm dir.Keçi ağılında en doğru olan akşap ızgaralardır.

Firmamız metal ızgaraları hayvan sağlığı açısından

sakıncalı bulmakta ve koyun keçi yetiştiriçiliğinde önermemektedir.

Izgaralı tabanlar yerden 50-70 cm yukarda olmalıdır.İştetme sahibinin tercihine göre bu yükseklik artırılabilinir.Izgaralı sistemde iş güçü kolaylığı vardır.Ağılı her gün temizleme zorunluluğu yoktur.Bir kaç ayda bir ızgaralar kaldırılıp ağıl tabanında birikmiş gübreler tarlaya atılır.Taşınabilir  durumdaki ızgaralar tekrar yerlerine yerleştirilir.

 

Ağıl Temizliği ve Dezenfeksiyonu

Ağıl temizliği ve dezenfeksiyonu,keçileri hastalık ve asalaklardan koruma için yapılacak önlemlerin başında gelir.Hastalık yapıcı etmenler,gübre ve idrarla kirlenen ağıl tabanında ürerler.Bu nedenle imkan varsa idrar kanallarla akıtılmalı ve ağıl tabanı eğimli yapılmalıdır.Yataklık kullanılıyor ise yaz ve kış başlangıçlarında yataklık dışarıya atılmalıdır.Gübre temizliğinden sonra dezenfeksiyon yapılmalıdır.Dezenfeksiyon,genel bir tanımla kimyasal ve fiziksel araçlar kullanarak mikropların yok edilmesi işlemidir,bütün hastalık etkenlerini öldürülmesini kapsayan bir sterilizasyon değildir.Hastalık etkenleriyle bulaşmış yerlerin dezenfeksiyonu için püskürtücüler ve alev makinesi gibi araçlardan yararlanılır.Bakteri,virüs ve asalak kökenli hastalıklara karşı birçok dezenfektan madde ve böcek öldürücüler kullanılmaktadır.Dezenfeksiyon ile birlikte ağılın ağaçtan yapılmış ekipmanlar kreozatlanmalı,metalden yapılmış ekipmanları ise boyanmalıdır.Kapalı ağıllarda karasinek ve benzeri zararlıların ağıla girmesini önlemek için pencere ve kapılar tellenmeli,mümkünse mavi renge boyanmalıdır.Ağılın giriş bölümünde keçilerde ayak rahatsızlıklarını önlemek için ayak banyoluğu bulunmalıdır.İnsanların ağıla giriş yerlerinde ise dezenfektanlı yada kireçli paspaslar bulunmalıdır.Gübrelikler ağıldan uzak yerlerde bulunmalıdır.

Keçi Ağılı Yapımında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar;

1)Ağıl kış aylarında sıcak yaz aylarında serin olacak şekilde ayarlanmalı,

2)Ağıl içinde ani sıcaklık değişimlerinin olmamasına dikkat edilmeli,

3)Ağılı oluşturan çatı,duvar  gibi parçalarda nemlenmenin önüne geçilmeli,

4)Ağıl içindeki idrar ve dışkı kokusunu önlemek için havalandırma sistemi yapılması,

5)Ağılın iç ortam ve dış ortam sıcaklık farkının 5 ila 7 derece olması,

6)Hayvanlar için gerekli ışık olması gerekmektedir.


 

 

 

 

Halep keçisi barınakları planlanlamada ve diğer keçi ırklarında keçi ağılı inşa edecek çiftçilerimize yardımcı olmaktayız. Halep keçisi bakımında ve saanen keçi bakım ve beslenmesinde çiftcilerimize her zaman yardımcı olmaktayız.

 

 

Diğer Resimler
Facebookta Paylaş