İspanyol Keçisi


İspanyol Keçisi 1500'lü yılarda İspanya’dan Karaip Adalarına ordan da Meksika ve ABD’ ye yayılmıştır. Günümüzde tüm Amerika Kıtasında İspanyol Keçisine rastlamak mümkündür. ABD'de en çok yetiştiriciliği Teksas'da yapılmaktadır.

 

İspanyol Keçilerinde her renge rastlanabilir. Değişik canlı ağırlıklara sahiptirler. Amerika'ya gelişten sonra birçok melezlemesi yapılmıştır. Saf İspanyol keçisinin nüfusu çok fazla kalmamıştır, tahmini 800.000 civarındadır. Erkeklerde boynuzlar büyüktür. Boynuzlar uzun ve kıvrıktır, kulaklar büyük olup ve yatay bir şekilde ileriye dönük olarak kafanın yanı başında tutulur.

İspanyol Keçisi dağlık bölgelere son derece uyumlu, dayanıklı, kötü beslemeye tahammülü, parazitlere karşı dayanıklı bir keçi ırkıdır. Sıcak iklimlere uyumu mükemmeldir. Hem et yönü, hem de sütçü yönü itibariyle beslenmektedir. Diğer et keçi ırklarına göre daha dayanıklı ve kanatkar keçilerdir.
 

İspanyol keçiler Amerika için önemli bir gen kaynağıdır. İspanyol keçilerinde melezleme şu keçi ırklarıyla yapılmaktadır.

Tiftik Keçisi (Ankara Keçisi) X İspanyol Keçisi kulaklar nubian gibi uzun

Boer Keçisi x İspanyol Keçisi nubian benzeri

Nubian x İspanyol Keçisi

Alpin x İspanyol Keçisi

İspanyol Keçilerine talebin artmasında, keçi etinin öneminin  anlaşılması ve keçi etine talebin artmasıyla doğrudan ilişkilidir.

 


Facebook Twitter Google+ LinkedIn Pinterest Addthis