Kalahari Keçisi (Kalahari Goats)


Kalahari Keçisi Güney Afrika kökenli bir keçi ırkıdır. İyi bir et keçisidir. Renkleri genelde kızıl, kırmızı renklidir. Bazen beyaz renkli Kalahari Keçilerine de rastlanır. Kırmızı renk tonları vahşi yırtıcı hayvanlara karşı mükemmel bir kamuflaj sağlar ama beyaz renkli olanlar o kadar şanslı değillerdir.

Kalahari Keçisi çöl, yarı çöl ve sıcak iklimlere son derece dayanıklı bir keçidir.

Parazitlere ve keçi hastalıklarına karşı son derece dayanıklı bir keçidir. Kolay kolay sağlık problemi olmaz. Dayanıklılık yönünden bizdeki Kıl Keçisi, Honamlı Keçisi, Kilis Keçisi, Norduz Keçisi ve Halep Keçileri gibidir.

Çok iyi yiyecek arama yetenekleri vardır. Erkek ve dişiler boynuzludur. Melezlemeye çok uygun bir keçi ırkıdır. Kalahari Keçisi, süt keçileri Halep Keçileri ve Kilis Keçileri gibi uzun kulaklıdır.

Annelik iç güdüleri genelde iyidir. Kalahari Keçisi oğlaklarının günlük canlı ağırlık artışı iyi bakıldığında 400 gr'a kadar çıkabilir. Avusturalya'da oğlakların haftalık canlı ağırlık artışı 1.5 kg’dır. Kalahari keçi süt verimi iyi durumdadır. Yetiştiriciliği son yıllarda Uzak Doğu ve Amerika’ya kaymıştır. Yetişkin erkekleri 115 kg, dişileri 75 kg‘a ulaşmaktadırlar. 6 haftalık erkek oğlaklar 24.6 kg, dişi oğlaklar ise 20.5 kg ulaşmaktadırlar. Kalahari Keçilerinin döl verimi iyidir.
Kalahari Keçisi,keçi yetiştiriciliği açısından, yaşam tarzı olarak organik keçiciliğe çok uygundur.

 


Facebook Twitter Google+ LinkedIn Pinterest Addthis