Savannah Keçi IrkıSavannah Keçisi; etçi bir keçi ırktır. Güney Afrika'da 1955 yılında yerli ırkların melezlemesiyle geliştirilmiş bir ırktır. Kısa beyaz kıllara sahiptir. Renk tonu beyazdır. Görüntüleri etçil Boer keçilerini andırır. Uzun sarkık kulak yapısıyla Nubian ve sütçü Halep keçilerine benzer.Güçlü toynak, kas ve kemik yapısına sahiptir. Savannah keçileri bükülebilir kalın derilere, kısa beyaz kıllara sahiptir. Sağlam diş yapısına sahiptir. Uzun ömürlü bir keçi ırkıdır. Annelik içgüdüsü kuvvetlidir. Derisi siyah renklidir.

Erkek ve dişileri boynuzludur. Sakin uysal keçilerdir. Sürü idaresi kolaydır. Güneş, soğuk ve yağmura karşı dirençli hayvanlardır. Her iklime uyum sağlar. Savannah keçileri Kışın ısınmak için kıllarının altında kabarık bir kaşmir tabakası geliştirmiştir. Parazitlere karşı vücut direnci yüksektir.Erkekler sakallı olup dişi ve erkek Savannah Keçileri boynuzludur. Et Irkı Keçiler arasında ünü dünyada hızla yayılmaktadır. Oğlaklarında günlük canlı ağırlık artışı çok yüksektir. Dişileri 55-60 kg erkekleri 100-110 kg gelmektedir. İkiz ve üçüz doğurganlıkları çok yüksektir.

Çok kaliteli eti vardır. Savannah Keçileri yaygın olarak diğer keçi ırklarıyla melezlemede kullanılmaktadır.

Ülkemizde son yıllarda estirilen keçi düşmanlığı bir kenara bırakılarak keçicilik özendirilmelidir. Milli keçi ırklarımızla Orman Bakanlığının kavgası sonlandırılmalıdır. Tarım Bakanlığı üzerine düşen öncü rolü üstlenmelidir. Dünyada keçi yetiştiriciliği büyük bir sektör olmuşken tarihin derinliğinden beri hayvanlarına göre yaşam tarzı belirlemiş göçebe bir milletin torunları olarak bu günkü keçiliğe yapılan haksız uygulamalardan üzüntü duymamak mümkün değildir.

 


Facebook Twitter Google+ LinkedIn Pinterest Addthis