İsviçre Alp Keçisi (Swiss Alpine), Alpin Keçisiİsviçre'de Alp dağlarından diğer ülkelere yayılmıştır. Kahverengi veya kızıl kahverenginde vüçutta yer yer siyah lekelere rastlanır. Vücut rengi çok değişkendir. Genelde boynuzsuz hayvanlardır. Vücudu kısa kıllar örter. Baş ve kulaklar orta büyüklükte, kulaklar diktir Yıllık süt verimi 700-800 kg’dır. Laktasyon süresi 240-280 gündür.

Verim Özellikleri:

Yüksek irilikte vücut yapısına sahip bir ırktır. Keçiler 70-80 cm, erkeler ise 90-100 cm cidağo yüksekliğine sahiptir. Keçilerin canlı ağırlığı 60-80 kg, erkeklerin de 80-90 kg arasındadır. Meme sütçü tip özelliklerine uygundur. Rekor süt verimi 299 günde 1487 kg’dır. Irkın oğlak verimi çok yüksektir. Sütteki yağ oranı %3,37’dir. Her doğumda ortamla 2 oğlak verebilmektedirAlpin keçilerinin değişik variyeteleri arasında en tercih edileni Fransız Alpinidir. Fransa'nın dağlık bölgesinde geliştirilmiştir. Fransız Alp Keçisi iri kemik yapılı dayanıklı keçilerdir. Süt verimi 900 kg kadardır. Sütleri yüksek besin ihtiva eder. Dünyada keçi yetiştiricileri tarafından çok tercih edilir. İklim uyumu çok iyidir. Hem ormanlık alanlarda çalılarla hem de meralarda beslenebilir. Bazen boyun tamamen siyah veya beyaz olabilir. Toggenburg keçilerinin benzeri çizgili işaretler taşımaktadırlar.Denge uyumu mükemmeldir. Çok dağlık ve sarp yerlerde rahatlıkla yayılıp otlayabilir. Çok güzel değişik desenli sempatik hayvanlardır. Dünyada birçok süt keçisi çiftliklerinde sıklıkla rastlanır.

Alpin Keçilerinin diğer variyeteleri; İngiliz Alpini, İsviçre Alpini, Amerika Alpini, İsveç Alpini ve Rock Alpinidir. Alpin Keçileri ABD' de ve diğer bazı ülkelerde yetiştirilmektedir.


Facebook Twitter Google+ LinkedIn Pinterest Addthis